Gå til indhold
FORSIDEN | LÆS OP | REN TEKST | PRINT | tysk flag engelsk flag |

Sygehus Sønderjylland

Om os

 

På denne side kan du læse om, hvem vi er, og hvad vi arbejder med omkring Forskning.

Hvis du har lyst til at forske eller i øvrigt har spørgsmål om forskningsprojekter, som du ikke kan finde svar på her på hjemmesiden, vil vi gerne hjælpe dig, evt. ved at skabe kontakt til relevante forskere eller andre fagpersoner.

Vi er organisatorisk tilknyttet Lærings- og Forskningshuset, hvor vi har kontor. Du er velkommen til at kigge forbi hos os eller kontakte os via mail Forskning.SHS@rsyd.dk. Du kan finde Lærings- og Forskningshuset øverst til venstre på dette oversigtskort
Forskerservice kan kontaktes via mail Forskerservice.SHS@rsyd.dk

 

Christian Backer Mogensen Akutcenter-FAM forsknings- og specialeansvarlige overlæge

Christian Backer Mogensen, Professor
Koordinerende forskningsleder og leder af Forskerservice
Seniorforsker tilknyttet Forskerservice

Mail: christian.backer.mogensen@rsyd.dk
Tlf. +45 7997 1123

Helene Skjøt-Arkil

Helene Skjøt-Arkil, Lektor
Daglig koordinator af Forskerservice
Seniorforsker tilknyttet Forskerservice

Mail: helene.skjoet-arkil@rsyd.dk
Tlf. +45 7997 1113

Kvantitative forskningsprojekter
SurveyXact og Covidence superbruger

 

Caroline Moos

Caroline Moos
Forskningsrådgiver

Mail:caroline.moos@rsyd.dk

Litteratursøgning (systematisk)
Engelsk sprogvask
Indsendelse til videnskabelige tidsskrifter
Endnote og Zotero superbruger

Signe Bek Sørensen

Signe Bek Sørensen, Post doc
Seniorforsker tilknyttet Forskerservice

Mail: signe.bek.sorensen@rsyd.dk 
Tlf. +45 7997 6642

Kvantitative forskningsprojekter
Biobank
REDCap superbruger

Statistiker Andreas Kristian Pedersen 

Andreas Kristian Pedersen
Statistiker

Mail: andreas.kristian.pedersen@rsyd.dk
Tlf. +45 6138 7783

Statistiske analyser
STATA superbruger

Kirsten Specht

Kirsten Specht, Post doc
Seniorforsker tilknyttet Forskerservice

Mail: kirsten.specht@rsyd.dk
Tlf. +45 2532 1307

Kvalitative forskningsprojekter
NVIVO superbruger

Foto af Donna Wolff

Donna Lykke Wolff
Datamanager

Mail: donna.wolff@rsyd.dk

Datahåndtering
Registerstudier

Forskningsadministration

 
Foto af Henrik Malmmose

Henrik Malmmose
AC-fuldmægtig, Forskning/ Forskerservice

Mail: henrik.malmmose@rsyd.dk
Tlf. +45 7997 6010

Rådgivning
Forskningsøkonomi
Fremlæggelse af Direktionssager
Forskningsstrategi

Foto af Kirsten Asmussen

Kirsten Asmussen
Konsulent, Forskning/ Forskerservice 

Mail: kirsten.k.asmussen@rsyd.dk
Tlf. +45 7997 6004

Rådgivning
Forskningsøkonomi
Fremlæggelse af Direktionssager
Forskningsstrategi
Hjemmeside/ intranet
Kontakt til Syddansk Universitet

 


Siden er sidst opdateret 12-2-2020



Sygehus Sønderjylland | Kresten Philipsens Vej 15 | 6200 Aabenraa | Tlf. 79 97 00 00 | shs.kontakt@rsyd.dk